Det er ikke så mærkeligt, at det lige nu klør lidt ekstra i mine indretningsfingre, sådan plejer det at være på dette tidspunkt. Ligesom om foråret, når man flytter ud på altaner og terrasser, er det nu på tide at koncentrere sig lidt om det indendørs igen.
Sådan er det hvert år for mig. Så snart ferien er slut, vil jeg forandre og opdatere indenfor. Men det behøver ikke betyde, at jeg skal ud og købe en masse nye ting. Jeg bruger ofte det, jeg allerede har derhjemme. Jeg plejer at bruge tre kneb, som jeg vil fortælle jer om i dag.
- Skift plads!
Lampen, som har stået i dagligstuen, flytter jeg ud i entréen, og det, der har været flot i soveværelset, bliver nu sat sammen med noget fra dagligstuen. Ja, flyt rundt på tingene! Man skal ikke låse sig fast på, at visse ting kun kan stå ét sted, men find nye steder til dine ting, så får de nyt liv.

- Forny tekstiler!
Der er få ting, som skaber så stor forandring i et rum, som at udskifte nogle tekstiler. For eksempel i min sofa, hvor jeg har omkring seks puder. De fire af dem har jeg hele året, og så udskifter jeg to af dem, nu til lidt mere efterårsagtige nuancer. Det gør en enorm forskel. Nogle gange skal der ikke så meget til.
- Tag naturen med ind!
Ofte kan lidt grønt skabe stor forandring i boligindretningen, så gå ud og find nogle kviste og grene. Et bundt grene (med eller uden blade) kan skabe liv i en indretning, som man måske ikke synes sidder lige i skabet.

Det er altså ikke nødvendigt med store, dyre forandringer, som man nogle gange kan få indtryk af, når man bladrer i boligmagasiner. Jeg kan godt lide store forandringer, der ikke koster ret meget eller helst slet ingenting.
Skriv et svar