Udendørs indretning handler i lige så høj grad som indendørs om belysning. Det fantastiske sommervejr, vi har haft i år, har i al fald fået mig til at sætte ekstra pris på den belysning, vi har hjemme i vores have. For der har været mange og lange aftener udenfor.
Men jeg havde et sted i haven, som jeg syntes var lidt mørkt, og lidt mørkeræd som jeg er, kunne jeg godt synes, det var lidt ubehageligt, når jeg sent om aftenen skulle ud og tjekke drivhuset inden sengetid. Så jeg tænkte, at lidt bedre belysning i den del af haven kunne være på sin plads. Som sagt, så gjort, der blev investeret i nogle lamper, og det blev virkelig godt. Jeg er ret vild med det, og især den måde skyggen fra træet blev et helt skuespil i sig selv.
Jeg forstår ikke, hvorfor jeg ikke har gjort det noget før? Det løftede hele dette rum i haven, som også blev meget bedre at opholde sig i om aftenen. Utroligt, hvad lidt belysning kan gøre!
Så gå på tilbudsjagt, når stormagasiner og andre butikker sætter havebelysning på udsalg. Så kan du også nyde haven i den mørke årstid, der er på vej.
Skriv et svar